THREAD LİFTİNG (İPLERLE YÜZ GERME)

Çok farklı isimlendirmeleri vardır. Örneğin örümcek ağı, altın örgü, ip askı vs.. Aslında bunların hepsi aynı işlemler olup teknik ve kullanılan iplik materyallerde farklılıklar olabilir. Ameliyatsız cilt germe yöntemlerinden biridir.

Thread Lift

KULLANILAN İPLERİN ÖZELLİĞİ NEDİR?

İple ameliyatsız yüz germede, Polydioxanone (PDO) veya polyglycolic acid (PGA) iplikler kullanılır. Bu iplikler birçok ameliyatlarda özellikle kalp ameliyatlarında da kullanılan, belli süre sonra kendiliğinden eriyebilen, antibakteriyel yapıda materyallerdir. işlemden bir süre sonra ciltten emilen ve antimikrobik özellikli iplikler kullanılır. Yaklaşık 180 gün içinde emilirler. Çok çeşitleri vardır. Iplikler ince iğneler ya da kanuller içinde bulunur. Boy, kalınlık, kılçıklı veya spiralli yapısı itibari ile farklı alanlarda farklı amaçlarla kullanılırlar. Ayrıca bazı iplikler altınla kaplıdır. Altın dokunun dolaşımını artırarak daha fazla cilt yenilemesi sağlar. Cilt altına yerleştirilen iplikler, tamir mekanizmasını harekete geçirir, onarım ve yeni kollajen oluşumunu sağlar.

UYGULAMA NASIL YAPILIR?

Hekiminiz uygulama bölgesini değerlendirir ve hangi iplerin, kaç tane ipin yerleştirilmesi gerektiğini belirler. Lokal anestezik kremler ya da blok anestezi ile bölge uyuşturulur. Asma işlemi için cog iplikler, cilt yenileme, canlandırma için mono iplikler, dolgunluk ve germe için screw adı verilen iplikler kullanılır. Işlem esnasında ciddi bir ağrı, acı hissedilmez. Ortalama 40-60 dk sürer. Uygulama sonrası bazı bölgelerde ödem, morarma ve hassasiyet olabilir. Buz uygulaması ve özel kremler ile 2-7 gün arasında geriler. Kişi günlük yaşantısına hemen dönebilir. Gerdirici, aşırı yüz hareketleri, güneş, hamam, sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır

ETKİLER NE ZAMAN GÖRÜLÜR?

Germe etkisi hemen sonra farkedilmekle birlikte ortalama 2 hf sonra belirginleşir. 3-6 ay içerisinde fark çok bariz görülmektedir. Ortalama etki süresi 2 yıl devam etmektedir. Duruma göre takviye yapılması gereken durumlarda ek iplikler yerleştirilebilir.

KİMLERE UYGULANMAMALIDIR?

Kanama, pıhtılaşma bozukluğu olan ve kan sulandırıcı ilaç kullananlar, ileri diabet ve kanser hastaları, ciltte enfeksiyon ve herpes (uçuk) var ise yapılmamalıdır.

KOMBİNE TEDAVİLER YAPILABİLİR Mİ?

Diğer kozmetik tedaviler botox, dolgu, mezoterapi, ışık dolguları gibi tedaviler ip uygulamasından 1 ay sonra önerilmektedir.